Historie
Jorkšírský teriér byl vyšlechtěn chudými tkalci v Anglii, důvodem chovu byl zákon vydaný v 11. století, který přísně zakazoval poddaným lovit zvěř a chovat velké psy vhodné k lovu. Psi se podrobovali jednoduchému testu, pokud bez problémů prošli obručí o průměru asi 18 cm, mohli si je jejich majitelé ponechat.
Přerod u Jorkšírského teriéra z pracovního na psa luxusního se udál až koncem 19.století. Za otce dnešního Jorkšírského teriéra je považován jeden z nejznámějších jorkšírských teriérů - Huddersfield Ben, který žil v letech 1865-1871. Toto plemeno bylo oficiálně zapsáno do chovné knihy English Kennel Club až roku 1886.
Huddersfield Ben
Povaha
Jorkšírský teriér je velmi oddán svému pánu, k cizím lidem je většinou nedůvěřivý. Je velmi živý a temperamentní, zvědavý, bystrý, ostražitý, samostatný a tvrdohlavý. Jorkšírský teriér je rovněž velmi statečný a nebojácný pes. Rád se učí a hraje si, je velmi inteligentní a přizpůsobivý. Jorkšírský teriér je velice společenský, miluje všechny členy rodiny a výborně vychází i s jinými domácími zvířaty. Někteří jedinci však mohou být bázliví, to svědčí o nedůsledné výchově, kterou i takto malý pes potřebuje. Jorkšírský teriér je pes, kterého je možné velmi snadno rozmazlit, proto je nutné ho od začátku usměrňovat.
Jorkšír je ideálním společníkem, delší čas bez vás ho dělá nešťastným.
Plemenný standard
FCI III. - Teriéři, sekce 1 - Toy teriéři, číslo standardu: 86 / 1994 (Velká Británie).
Vzhled
Ideální výška psů i fen je 23 cm. U jorkšírského teriéra neexistuje tří velikostní ráz ani typ mini, jorkšír je jen jeden s váhou od 1,8 kg do 3,2 kg.
Hlava je spíše malá a plochá, nesmí být příliš okrouhlá ani dlouhá, zejména v čenichové partii, stop je výrazný, čenich vždy černý. Oči jsou středně velké a jiskrně tmavé s inteligentním výrazem. Jsou posazené těsně nad lícemi, hledící vpřed. Oči nejsou vystouplé, víčka přilehlá na okrajích tmavá. Uši tvaru písmene V jsou malé, vzpřímené, posazené ne příliš po stranách hlavy. Jorkšír má pravidelný nůžkový skus, zuby jsou nasazené kolmo. Krk je pevný, vztyčený. Hrudník je přiměřeně široký i hluboký, žebra klenutá, hřbet je rovný, bedra silná. Záď mírně zaoblená, břicho velmi jemně vtažené. Hrudní končetiny jsou pevné a rovné. Ocas je nesen mírně nad úrovní hřbetu, měl by být rovný.
Srst na celém těle jorkšíra by měla být dlouhá, zcela rovná, bohatá, jemná a hedvábná. Tříslová barva na hlavě by neměla zasahovat až na krk a nesmí obsahovat tmavé chlupy. Končetiny jsou pokryté sytě zlatavou barvou, která je nejtmavší u kořínků, zlatá barva nezasahuje nad lokty a u pánevních končetin nad hlezna.
Výběr
Výběr chovatele je velmi důležitý. Zdraví vašeho budoucího štěňátka do jisté míry závisí právě na něm. To, jak chovatel pečoval o maminku štěňátka - její správné krmení, dostatek vitamínů, pohybu a hlavně lásky. To vše se v budoucnu na štěněti projeví. Při koupi si ověřte, zda štěňátko nemá fontanelu, která při větším rozměru může být i životu nebezpečná. (Fontanela - mezera mezi lebečními kostmi). Zkontrolujte si, zda má pejsek obě varlata.
Pes i fena s průkazem původu (PP) se musí zúčastnit bonitace, v opačném případě budou jejich štěňata bez PP. Bonitace se smí zúčastnit jen psi a feny, kteří dovršili věk 12 měsíců. K chovu smí být použiti jedinci, kteří byli při bonitaci uznáni chovnými. (Bonitace je podrobný popis zvířete z hlediska jeho exteriéru a povahy, psa posuzuje rozhodčí - specialista pro plemeno. Bonitaci lze absolvovat pouze 1x za život psa, rozhodnutí o chovnosti je konečné.)
Zdroj: www.hafici.cz
Komentáře
Přehled komentářů
jo dik za radu je to fakt coool text je to prehledne a stručne až na jednu maličkost chybí tam ze jorkšíři nesmi čokoládu VŮBEC!!!!!!!malá dávka čokolády cca tabulka horke nebo 2 tabulky světle mohou byt smrtelne pro psa vážícího 7-10 kg a ted si vem jakej by to asi mělo účinek na tak malyho psa jako je jorksir čééééééče a to fakt nekecam hmmmmmmm.......
Re: hustě
(Verďa, 23. 10. 2011 21:55)s tou čokoládou moc nesouhlasím :-) naše fenka si jednou smlsla na celé tabulce čokolády a absolutně vůbec nic se jí nestalo :-) samozřejmě jsme ji celej den hlídali, ale příznaky otravy žádné ;-)
Re: hustě
(Jana Š, 17. 11. 2012 14:03)
Ono je čokoláda a "čokoláda". Některou může sežrat i jork celou a nestane se mu nic a některé si sotva lízne a umře.
Zákelží na její kvalitě (a to jak v případě hořké tak mléčné).
Jinak hořká je daleko nebezpečnější než mléčná, to je obecně známé.
hustě
(natka, 25. 4. 2011 19:13)jo dik za radu je to fakt coool text je to prehledne a stručne až na jednu maličkost chybí tam ze jorkšíři nesmi čokoládu VŮBEC!!!!!!!malá dávka čokolády cca tabulka horke nebo 2 tabulky světle mohou byt smrtelne pro psa vážícího 7-10 kg a ted si vem jakej by to asi mělo účinek na tak malyho psa jako je jorksir čééééééče a to fakt nekecam hmmmmmmm.......
hustě
(natka, 25. 4. 2011 19:14)